© 2016, Mimari Kültür Kulübü Resmi Sayfasıdır.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Instagram Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge

@herseyibilenmen

Değerli Arkadaşlar,

Sorduğum soruya vermiş olduğunuz cevaplar için herkese tek tek teşekkür ederim. Bu soruyu Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetmesinin 565. yıl dönümünde sormak istedim ki bilgilerimizi tekrar tazeleyelim.  Şimdi Cevap zamanı:

Fatih Sultan Mehmed, Balkanlarda bulunduğu süre boyunca, Avrupa’daki krallar ve Roma İmparatorları hakkında oldukça bilgi edinme fırsatı buldu. Özellikle Büyük İskender ile ilgili birçok araştırma yaptı. Ama Fatih Sultan Mehmed, sadece batı krallıkları değil, Doğu medeniyetlerini ve krallarını da yakından inceledi. Peki Doğu hakkındaki bilgileri kimden aldı?

Cevap: Düşmanının oğlundan…

Şimdi bu nasıl oluyor diyorsunuz. Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan ile Fatih Sultan Mehmed arasında bitmek bilmeyen savaşlar oluyordu. Burada, Otlukbeli savaşını hatırlamamız gerekiyor. Uzun Hasan’ın oğlu Mirza Mehmed, Akkoyunlu devletinin büyük kumandanlarındandı. Hatta Otluk beli savaşından önce Osmanlı ordularını mağlup etmişti. Mirza Mehmed, Akkoyunlu devletinin mağlup olmayan tek komutanıydı. Savaş stratejisinin yanında, siyasi stratejide de bir deha sayılırdı. Bu nedenle babası Uzun Hasan’dan farklı olarak, Fatih Sultan Mehmed ile savaşmanın doğru olmadığını düşünüyordu. Nitekim babası ile bu nedenle arası açıldı ve isyan ederek Fatih Sultan Mehmed’e sığındı. Fatih, Mirza Mehmed’i yakınında tutuyor, ondan düşmanı hakkında bilgi almanın ziyadesinde, doğu medeniyetleri hakkında da bilgi ediniyordu. Arap ve Fars medeniyetlerinden Çine kadar uzanan coğrafyada, Hükümdarların nasıl yönetim sergilediğini, bu diyarlarda bulunan Sarayların stratejik önemini, kendisine Mehmed Mirza anlatıyordu. Burada özellikle vurguladığı noktalar, mahremiyet, stratejik olarak gizlilik, izlenememe, protokol vs… oldu.

Bu sohbetlerinde, Mirza Mehmed “Hükümdar Saraylarının, halkın üst üste inşa ettiği evler ile yakın olması iyi değildir” diyordu...

Pekii, Fatih Sultan Mehmed, Mehmet Mirza’ya güvendi mi? Bunun cevabı "evet" olmalı ki, güzeller güzeli kızı Gevherhan Sultanını Mehmet Mirza ile evlendirdi… Bir zaman düşmanıydı ama sonrasında damadı oldu. Tarihte siyasi barış için bu evlilikler yapılır ama Mehmed Mirza yenilgisiz bir komutan ve  o dönemin Orta Asya uzmanı, ayrıca iyi eğitimli okuyan birisiydi. Tıpkı sizin şimdi bu uzun yazımı okuduğunuz gibi okuyordu 😊

 Teşekkürler

 Anıl

@herseyibilenmen

(Not: Kaynakları instagram sayfamda yayınlayacağım)