top of page

Üsküdar'da bulunan 440yıllık Mimar Sinan eseri hamam, Sahaflar Çarşısı olarak hizmet verecek...

İstanbul'un Üsküdar ilçesinde Mimar Sinan Meydanı'nda yer alan 440 yıllık Mimar Sinan Hamamı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Üsküdar Belediyesi tarafından yeniden restore edildi.


Kaynak : A.A , Haber ;

Aişe Hümeyra Bulovalı   |02.12.2022


Mimar Sinan eseri hamam, Sahaflar Çarşısı olarak hizmet verecek İstanbul'un Üsküdar ilçesinde Mimar Sinan Meydanı'nda yer alan 440 yıllık Mimar Sinan Hamamı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Üsküdar Belediyesi tarafından yeniden restore edildi.


Mimar Sinan eseri hamam, Sahaflar Çarşısı olarak hizmet verecek.

Sahaflar Çarşısı'na dönüştürülen mekanda kitapçıların yanı sıra bir Sahaflar Kahvesi de oluşturuldu.

Açılışta bir konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "İstanbul'da sahaflık mesleği, sahaf dükkanları denince akla gelen semtler var. Üsküdar da bunlardan biri. Biz de bütün sahafları bir yere toplamak, kitap etrafında bir sinerji, bir topluluk doğsun istedik. Sahaflarımız kitapların da ruhuna, fiziksel yapısına uygun mekanlarda olsunlar, vatandaşlar da bu mekanlara kolay ulaşsınlar istedik. Hepimizin iradesi ortak ve bu yöndeydi." dedi.


Sahaflığın bir meslekten çok daha ötesi olduğuna işaret eden Türkmen, şöyle devam etti:


"Sahaflık sadece bir ticaret kolu değil. Aynı zamanda bir tutku, bir kültür. Yaşatmamız gereken bir kültür. İnsanları birbirine bağlıyor. Bir sosyal ağdır sahaflık. Üsküdar'ın tarihi kimliğine, kültürel dokusuna da çok yakışan bir iştir. Nerede kitap var, Üsküdar Belediyesi orada. Şehri kütüphanelerle donattık. Nevmekanlar muhteşem bir proje. Üç adet Nevmekan'a ikisini daha ekleyeceğiz. Haluk Dursun Kütüphanesi parmakla gösteriliyor. Yakın zamanda iki büyük kitap kafe açıldı. Bazı yayıncılar Cağaloğlu'ndan Üsküdar'a taşındılar. Burada kitap ve okuma kültürü merkezli yeni bir hayat doğuyor. Biz bu hayatı teşvik etmek, genişletmek, yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Kitaba dair projelerimiz sürecek."

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page