top of page

Hadrianus Kapısı

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2022

İmparator Hadrianus'un Antalya'ya gelişi şerefine M.S. 130 yılında yaptırılmıştır. Hadrianus Kapısı Kaleiçi’ne girişlerin en önemli noktasıdır. Halk arasında Üç Kapılar diye de anılan yapı Antalya'nın en iyi korunmuş ve simge tarihi eserlerinden biridir. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapadığı için yıllarca kullanılmamış bu sayede günümüze kadar bozulmadan, tahrip olmadan ulaşmıştır. Yapıda yuvarlak kemerli 3 adet kapı açıklığı bulunur.

Sütunları hariç tamamı beyaz mermerden yapılmış olup, muhteşem oyma ve kabartmalarla süslenmiştir. Kapının her iki yanında 2 adet kule bulunmaktadır. Güney kısmında kalan Julia Sancta Kulesi Hadrian döneminden kalmış Kuzeydeki kulenin ise alt kısmı antik çağdan kalma olup üst kısımları Selçuklu döneminde inşaa edilmiştir. Dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi ve kompozit başlıklı sütunlarla süslü çift cepheli mimarisi ile Roma Şeref Takı görünümündedir.

Tak'ın üzerinde muhtemelen imparator ve ailelerinin heykelleri yer almaktaydı. Ancak bunlardan günümüze ulaşan olmamıştır.Pamfilya Bölgesinin en güzel kapısı olan tarihi eser mimari öğeleri ile o dönem bu bölgede var olmuş tüm medeniyetlerini izlerini taşımaktadır. Kapının iki yanında yer alan burçlardan güney yöndeki yazıta göre İ.S. 2. yüzyılda Pergeli kadın hayırsever Julia Sankta tarafından yaptırılmış olup, Roma Dönemi’nin özgün yapısını tamamen korumaktadır; kuzey yöndeki burcun ise Bizans ve Selçuklu dönemlerinde kapsamlı onarımlar geçirdiği görülmektedir.

Konum📍

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page