top of page

Kırmızı Mektep ve Demir Kilise

Günümüze kadar ulaşan bu iki  görkemli yapının ortak yanı sadece yıllardır  temaşa ettikleri #Haliç manzarasi değil ,  Deniz Aşırı Yolculukları....

Kırmızı Mektep adını Marsilya 'da üretilen  Tuğlasından ....

Demir Kilise ise adını Viyana'da üretilen demirinden alıyor....


#FenerRumLisesi veya namı diğer #KırmızıMektep 1880-1882 yılları arasında mimar Dimadis tarafından inşa edildi. On dokuzuncu yüzyılın en önemli mimarlarından biri olan ve Fener Rum Erkek Lisesi mezunları arasında bulunan Mimar Konstantinos Dimadis, eserin yapı malzemelerinden çoğunu #Marsilya’dan getirtmiştir. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde özellikle #İtalya ve #İspanya ’da da şatolar yapan Dimadis, eseri iki sene gibi kısa sayılabilecek bir sürede bitirmiştir.


#SvetiStefanKilisesi , #BulgarKilisesi ve namı diğer  #DemirKilise nin mimari ise Hovsep Aznavour’dur. İmalatçı ve inşaatçı firma ise #Avusturya ’da #Viyana şehrinde faaliyet gösteren Rudolf von Wagner’dir. Toplam 500 ton ağırlığa sahip  olan  parçalar, Viyana’dan Tuna ve Boğazlar yoluyla gemilerle getirilmiş ve bu parçalar burada birleştirilmiştir. Bina zamanının 4.000.000 gümüş levasına mal olmustur . Kilise 08.Eylül.1898 günü Ekzarh Yosif tarafından kutsanarak ibadete açılmıştır.


Zamanında, tüm dünyada sadece 2 adet olan demir kiliselerden diğeri zamanla yok olunca  Sveti Stefan dünyadaki tek demir kilise olarak varlığını sürdürmektedir.


#mimarikültür #mimaribilgiler #mimariverestorasyon #mimarirestorasyon #mimar #mimari

#architecture #architect #arquitetura #archimodel #maquette #engineering #engineer #civilengineering #archello #arqsketch #archilovers #archilover #desingnerFotoğraf : @bildrone 🙏


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page