top of page

Kaleiçi

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2022

Kaleiçi; antik çağ kalıntıları ve tarihten izler barındıran eserler ile bezenerek , barındırdığı kültürel dokunun tüm katmanlarını “ Yaşayan Antik Şehir ” ünvanı ile gelecek nesillere aktarmaya devam eden bir kültür mozaiğidir.

Bu kalıntılardan en önemlisi bölgeyi çevreleyen surlar ve iç limanda yer alan liman mendireğinin bir kısmıdır. Bölgeyi içten ve dıştan saran Surlar ise Helenistik, Roma, Bizans,Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait ortak eserdir. Bölgede surların içinde ,kültürel miras niteliğinde 3000 ev bulunmaktadır. Binaların karakteristik yapıları Antalya'nın sadece mimari tarihi hakkında fikir vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri en iyi şekilde yansıtır.

Aslına uygun restore edilerek günümüz insanı ile hemhal olmaya devam eden yapılar ayrıca , başarılı renovasyonlar sayesinde , müze , sanat galerisı ve otel olarak yaşatılmaya devam ederken,Liman kıyısındaki muhteşem Beydağları manzaralı konumu,yerleşimin hemen her noktasında karşılaşılan ve zengin bir kültürel geçmişe tanıklık eden anıtları ve geleneksel yapısını koruyan cumbalı evlerinin çevrelediği deniz, portakal çiçeği ve yasemin kokulu dar sokaklarına açılan portakal ağaçlı bahçeleri ve begonvilli dinlenme mekanları ile etkileyici bir ortam sunarken Kaleiçi ruhunu gelecek nesillere aktarmaya devam ediyor.

75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page