top of page

Yivli Minare Camii ve Külliyesi

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2022


Külliye, Antalya Kalekapısı semtinde bulunan ve çok sayıda Selçuklu yapıtından oluşan eserler topluluğudur. Külliye'de bulunan yapılar şunlardır: Yivli Minare, Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi.

Yivli Minare Antalya'daki ilk islam yapılarındandır. XIII. yüzyıla ait bir Selçuklu eseridir. Kaidesi kesme taştandır. Gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerden yapılmıştır. 8 yivlidir. Minare günümüzde Antalya kentinin sembolü durumuna gelmiştir. Yüksekliği 38 m. olup 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. Yivli Minare Camii, Yivli Minare'nin hemen batısındadır. Anadolu çok kubbeli camii türünün en eski örneğidir.

Yarım küre şeklinde 6 adet kubbe ile örtülüdür. 1372 yılında Balaban Tavşi'ye yaptırılmıştır. Yapısında diğer elemanların yanı sıra antik kalıntılardan yani devşirme malzemelerden yararlanıldığı da görülmektedir. Camii ibadete açıktır. Camii zemininde bulunan sur arkları , 2006-2010 yılları arasında yapılan restorasyon çalışması esnasında ortaya çıkmıştır.Bu su arkları yaklaşık 800 yıllık olup Hamamdan gelen su ile camiinin ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını gidermek için yapılmıştır.

Konum 📍

56 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page