top of page

Çömlek ve Tarihi...

Güncelleme tarihi: 30 Kas 2022

Tarih öncesi dönemlerde yapılan tüm icatlarda olduğu gibi çanak çömlek icadını yapmış olan kişinin kim olduğunu bilmiyoruz. Bu çömleği yapan kişi ne yazık ki adını ya da imzasını atmamış olduğundan, çanak çömleğin mucidi kimdir ne yazık ki bilemiyoruz. Buna rağmen çanak çömleğin mucidi kim olursa olsun, o kişinin Yakın Doğu Asya'da yaşadığını biliyoruz. 1960larda Yakın Doğu Asya'nın binlerce kilometre uzağında, Japonya'nın Kyusu adasındaki Nasunahara adasında yapılan kazıda M.Ö. 10.000lere tarihlenen bir çömlek parçasının, kazıda görevli kişiler için bu buluntunun bir arkeolojik şok olduğunu söylemek yanlış olmaz zîra mağaralarda bulunan bu çanak çömlekler, orada yaşayan yerleşik çiftçilerin ya da şehirli sakinlerin aksine göçebe yaşayan avcı-toplayıcılar tarafından yapılmıştı.

Çömlek, çamur haline getirilen killi toprağın elle ya da çömlekçi çarkında şekillendirilmesiyle üretilen testi, vazo, küp gibi eşyalardır. Çömlek yapımı Anadolu, Kuzey Suriye ve Kuzey Mezopotamya’da yaklaşık 8200 yıl önce ortaya çıkmış ve 2000 yıl gibi kısa bir sürede dünyaya yayılmıştır. Anadolu'da ilk çarklı çömlekçiliğe ait bulgulara günümüzden yaklaşık beş bin yıl önce ilk kez Kayseri dolaylarında, Alişar'da, Boğazköy'de ve Truva'da rastlanmaktadır.

Osmanlı devrinde su küpleri, kavanozlar, su testileri gibi kaba eşya, sırlı ve sırsız pişmiş topraktan yapılmıştır. Çömlek yapımında kullanılacak olan kil, içindeki taşlardan ayıklanarak el ya da çömlekçi çarkında şekillenmeye hazır hale getirilir.


2.285 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1. Mermere çıplak ayakla basmanın hissettirdiği duygu... 2. 6 boyunca hiç tanımadığınız 5 yabancı ile küçük bir odada nasıl yaşayacağınız... 3. Aynı yabancılarla bir cankurtaran botunda bir hafta... 4

bottom of page