top of page

Antalya Saat Kulesi

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2022


Antalya'nın sembol tarihi eserlerinden olan Saat Kulesi , Cumhuriyet Caddesinde Kalekapısı mevkinde bulunur. Antalya Saat Kulesi dış surlar üzerinde inşaa edilmiştir. Kule, kalın beşgen bir burç üzerine daha küçük kare planlı olarak inşaa edilmiş ve ilk yapıldığında en üstünde soğan başı şeklinde alemli bir kubbeye sahipti.Günümüzde bu özgün kubbe yapılan restorasyon çalışmaları ile yeniden yapıldı ve Saat Kulesi soğan kubbesine tekrar kavuşmuş oldu.

Antalya Saat Kulesi

Kule bedeninin dört tarafına birer saat yerleştirilmiştir. 1930’lardan sonra yapılan bir onarımda saat kulesinin kubbesi kaldırılmış ve çatının dört tarafına beşerli dendaneler ilave edilmiştir.

Antalya Saat Kulesinin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. II. Abdülhamid, tahta çıkışının 25. sene-i devriyesinde (1901) valilere saat kulesi yapımıyla ilgili gönderdiği ferman ile Anadolu'da saat kulesi inşaatları hız kazanmış ve yaygınlaşmıştır. Bir görüş bu yüzden zaman olarak bu dönemi söyler.

Taç Dergisi / Muhammet Güçlü Temmuz 1921 tarihli Antalya Anadolu gazetesinin haberlerine dayanarak saat kulesinin inşaatının tamamlanmasını 1921 yılı olarak belirtmektedir. Kuleye takılan ilk saatin ne olduğu bilinmemekle beraber mekanizmanın çanı günümüze kadar ulaşmıştır. Bugün görülen saat kadranları ve saatler elektronik saat olarak sonradan takılmıştır.

Konum📍

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page