top of page

Sultan Alaaddin Camii

Güncelleme tarihi: 27 Ara 2022

Kaleiçi, Kılıçaslan Mah. Zafer Sokakta bulunan Camii, üç nefli bir bazilika tipinde bir Rum kilisesi iken, Sultan Alaeddin Keykubat devrinde camiye çevrilmiştir. Tavan haç şeklinde bezemelerle süslüdür, iki taraftan üst kattaki pencerelerle cami aydınlanır. Doğu ve batı cephelerinde giriş kapıları mevcuttur. Hem çan kulesinin, hem de minarenin bulunduğu nadir eserlerdendir.

Antalya Panagia Kilisesi, Cumhuriyet döneminde S.F.Erten’in girişimiyle Antalya Müzesi olarak kullanılmıştır. 1937 yılına kadar müze olarak kullanılan yapı, bir süre daha müze deposu olarak işlevini sürdürmüştür. 1940’lı yıllarda ise Halkevi tarafından Batı müziği konser salonu olarak işlevlendirilmiştir. 1950’lerin başında minber ve mihrap eklenerek camiye dönüştürülen yapıya, 1962 yılında minare ilave edilmiştir.

Alaaddin Camii / Çan Kulesi

Kilisenin özgün süsleme programı, camiye dönüştürüldükten sonra da muhafaza edilmiştir. Yapının sıva üzerine kalemişi süslemeleri, 19. yüzyıl Batılılaşma etkisinde ortaya çıkan Osmanlı süsleme üslubunu yansıtmaktadır. Tonozlar ve kubbede yoğunlaşan kalemişleri kompozisyon zenginliği ve renk çeşitliliği ile dikkat çekmektedir.


Konum📍


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page